- Wydarzenia organizowane przez Filharmonię Zielonogórską
- Imprezy gościnne organizowane w salach Filharmonii
Menu
Strona główna
Dyrekcja
Kalendarium
Kalendarium Eng
Utwory sezonu
Artyści sezonu
Koncerty szkolne
Galeria
Orkiestra
Osiągnięcia
Projekty zagraniczne
Kasa biletowa
Wywiady
Festiwale
Historia
Nagrody
Media
Media o nas
Zespoły
Wynajem sal
i pokoi hotelowych
Mecenat
Sponsoring
Patronat medialny
Kontakt
Aktualności
Strona główna » Aktualności
RTV Lubuska

II Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów – koncert symfoniczny


13 marca 2015 r. piątek, godz. 19:00, sala MCM, bilety 30/25
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Dyrygenci:
Lukas Pohunek (Słowacja)
Iryna Wakulina (Ukraina)
Wojciech Pławner
Maciej Tomasiewicz
Program:
M.Karłowicz – Rapsodia litewska
Z.Noskowski – Step
E.Grieg – I i II suita Peer Gynt


Koncert symfoniczny
Koncert symfoniczny więcej>>>


Rozmowa z Adamem Rozlachem


Zapraszamy do galerii...

SŁAWOMIR KOZŁOWSKI: Jak został Pan dziennikarzem radiowym, redaktorem muzycznym?

ADAM ROZLACH: Redaktorem muzycznym w Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach zostałem jeszcze w czasie studiów teorii muzyki tamtejszej AM. Nie studiowałem dziennikarstwa, w ten zawód wszedłem jako branżowy specjalista. Na pewno duży wpływ na moje postrzeganie i rozumienie muzyki wywarł Krystian Zimerman, z którym - jak to sam mowi - razem siedzielismy w... jednej ławce katowickiego liceum. Wspólne słuchanie muzyki, rozmawianie o wielu poważnych sprawach, będąc jeszcze na wpół poważnymi ludźmi, kształtowało mnie wtedy może nawet bardziej niż studia.
Potem nastąpiły kontakty z wybitnymi profesorami. Najbardziej znaczącym wzorem był dla mnie doc. Marian Wallek Walewski, który prowadził literaturę muzyczną oraz seminarium krytyki i prelekcji, w końcu został promotorem mojej pracy magisterskiej. Był znanym krytykiem i komentatorem – nigdy nie zapomnę jego komentarzy z Konkursów Chopinowskich, kiedy to w 1975 r. wraz z red. Janem Weberem, kolejnym moim mistrzem, prowadzili na zmianę godzinne sprawozdania w radiowej Jedynce. To słynny MWW zaprowadził mnie w grudniu 78. roku do studia PR w Katowicach, gdzie na żywo o 7.30 opowiadałem o festiwalu instrumentów detych. Zaraz potem zostałem zaproszony do udziału w cotygodniowych audycjach muzycznych, a 1 kwietnia 79. przyjęto mnie tam do pracy gdzie od razu zajmowałem się muzyką poważną, co czynię do dziś, jak łatwo obliczyc od blisko 36 lat.

W pracy zawodowej ma Pan kontakt z wieloma muzykami, praktycznie nie ma pianisty, którego nie musiałby Pan przedstawić czy omówić. Jak się czuje dziennikarz, którego praca polega na kontakcie z gwiazdami?

Zacznę na wesoło: jeśli się zaczyna od Zimermana, to potem inne spotkania już takiego wrażenia nie robią... A na powaznie, rzadko który artysta jest tak świadomy tego co robi jak Krystian Zimerman. Kazda z nim rozmowa, obecność na koncercie, to wielkie doświadczenie, to wspaniałe drogowskazy dla innych pianistów. Istotnie, wielu spotkałem wybitnych artystow. Rozmawiałem z R.Smendzianką, B. Hesse-Bukowską, H. Czerny Stefanską, ze Stefanem Asknenaze, R. Blechaczem. Nie tylko zresztą z pianistami, bo była i S. Woytowicz, także S. Skrowaczewski... Kilka lat temu poznałem w Oksfordzie dyrygenta Pawła Kotlę. Obserwowałem go podczas koncertu, rozmawialiśmy o jego terminowaniu u S. Rattla, C. Davisa, A. Parrotta. Jest to człowiek, który ma wiele do powiedzenia np. o muzyce dawnej. Kontakt z takimi ludźmi wzbogaca, poszerza horyzonty. Poznawanie artystow to frapujace zajecie.
Dzisiaj, niestety, oczekuje się coraz mniej fachowych uwag, a raczej informacji typu - kto, gdzie i z kim był na kolacji. To ponoć interesuje ludzi bardziej, a nie to jak się dochodzi do takiego poziomu, który daje możliwość występowania na największych estradach koncertowych świata. Mowi się, że to ciekawi zaledwie garstkę tych najbardziej zakręconych ludzi, ktorzy swoje życie poswięcili muzyce.
Rzadko która gazeta, nawet z tych poważniejszych chce mieć dzis kogoś, kto się zajmuje muzyką poważną na jej łamach. A kiedyś każdy tytuł miał jeżeli nie dwóch, to na pewno jednego recenzenta, tej klasy co Józef Kański, Janusz Ekiert, Jan Weber czy Jerzy Waldorff. Dzisiaj tego po prostu nie ma.

Mówiąc o konkursach: Chopinowskim i Wieniawskiego. Jak Pan się czuje jako komentator przebiegu konkursu opiniujący poszczególne wykonania uczestników?

Bardzo lubię to robić! Występuję w różnych rolach – w radiu, w prasie jako oceniający, w telewizji częściej jako prowadzący dyskusję, majac wokoł siebie ekspertów, których niejako podprowadzam. Słuchając, zawsze staram sie w każdym wykonaniu znaleźć coś, co może nas zaciekawić, wzbogacić. Myślę, że każdy słuchający wyrabia sobie swoją opinię. Wcale nie musimy być recenzentami. Słuchając np. dzisiaj Philippe’a Giusiano, tu w Zielonej Górze, każdy będzie wiedział, czy gra artysty podoba mu się, czy nie, czy Chopin jest mu bliższy, czy Skriabin itd.

Jakich ma Pan ulubionych wykonawców?

Najbardziej lubie słuchać pianistów najstarszej daty. Niedoścignionymi mistrzami do dzisiaj są choćby Józef Hofman czy Ignacy Friedman. Kiedy się słucha tych fenomenalnych pianistów, wydaje się, że nikt lepiej od nich dzisiaj nie gra. Niektóre wykonania są absolutnie mistrzowskie i niezrównane. Niewielu słuchaczy zna dziś sztukę Raula Koczalskiego, który grał całą twórczość Chopina absolutnie fenomenalnie – mając niejako stempel oryginalności, ponieważ był uczniem Karola Mikulego – ucznia samego Chopina. Chcąc oprzeć się na autorytecie sięgam więc do dawnych nagran – do Paderewskiego, do Rubinsteina, którzy siadajac do fortepianu, wyczarowywali taki świat, jakiego nikt inny tak wyczarować do dziś nie potrafi. Z tych młodszych – to oczywiście Zimerman. Także Piotr Anderszewski. Bardzo wysoko cenię Rafała Blechacza. Z zagranicznych pianistów, niedawno poznałem nagrania Benjamina Grosvenora – to 22-letni Anglik, który arcyciekawie gra Chopina. Nie wiem, czy zgłosił się do Konkursu Chopinowskiego, prawdopodobnie nie. Jest to bowiem pianista, podobnie jak Kissin, któremu nie jest potrzebny już żaden konkurs.

Często Pan występuje w charakterze prelegenta ?

Są festiwale i filharmonie, które regularnie zapraszają mnie do prowadzenia koncertów. Zacząłem to robić jeszcze podczas studiów, w latach 70-tych. Jako prelegent skupiam się na tym, żeby publiczności wyjaśnić, przybliżyć to, co będzie się działo w czasie wieczoru, ponieważ nie każdy musi być do tego przygotowany. Tak na dobrą sprawę każdy mój występ w radiu jest jakąs formą edukacyjnej prelekcji. Poza wszystkim stosuję się do zaleceń Mistrza Jana Webera, który uważał, że słuchaczowi trzeba dużo powiedzieć, wiele wytłumaczyć. Mówił, że słuchacz na to czeka.

W Zielonej Górze po raz pierwszy?

Nie, byłem tu 15 lat temu, prowadziłem recital Ivana Monighettiego podczas jednego z pierwszych Waszych tu miedzynardowych festiwali. Przeglądałem własnie program tegorocznego festiwalu, jest i dziś bardzo ciekawy i wykorzystujący to, że jesteście tutaj blisko niemieckiej granicy, i zapraszacie wielu znakomitych tamtejszych artystów. Tworzyć publicznosci polskiej i niemieckiej takie festiwalowe wydarzenia, świąteczne, wyjątkowe, w międzynarodowym wymiarze - to jest właśnie to, o co chodzi. Bardzo tego Wam gratuluję. Miejsce ładne, publiczność niezawodna. Uważam, że dzisiejszy koncert francuskiego pianisty jest arcyciekawy, cztery chopinowskie ballady, które, tak jak i cztery scherzi, rzadko gra się na jednym koncercie w komplecie. Podobnie etiudy Skriabina, z których kilka zazwyczaj gra się tylko na bis, rzadko, jak dziś, jako cykl – zresztą sa to fenomenalne utwory.
Pianista francuski to wybitna osobowość. Wiemy, że zdobył najwyższą nagrodę na XIII Konkursie Chopinowskim i była to druga nagroda, ex equo z Sułtanowem – pianistą rosyjskim. Dwóch zupełnie różnych pianistów: Sułtanow, popisujący się wirtuoz, niestety nieżyjący już, i Philippe Giusiano - idący bardziej w kierunku poezji dźwięku, zamyślony, pięknie się prezentujący. Bardzo ciekawa postać. Nie bez powodu dostał tak wysoką nagrodę na konkursie chopinowskim.

Jaka , Pana zdaniem, jest droga do sukcesu? Jak młody muzyk może dzisiaj zaistnieć?

Trzeba sobie od początku wyznaczyć konkretny cel i ciężko pracując, mozolnie, dzień po dniu, do tego celu dochodzić. Samo nic nie przyjdzie, zwłaszcza w tej wykonawczej dziedzinie. Na pewno pomaga wygranie konkursu albo zajęcie miejsca w ścisłej czołówce, w ostatecznosci zdobycie pozycji najlepszego Polaka. Wtedy można liczyć na zainteresowanie dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych. Wówczas, niejako publicznie, potwierdza się to, że ktoś coś ważnego osiągnął. Ktoś inny potem przeczyta, zaprosi itd.
Konkursów jest dzisiaj bardzo dużo, także u nas. Trzeba rozpocząć od tych mniej znanych, żeby w ogóle zaistnieć. Potem przyjdzie czas na większe i na te najważniejsze. Nie mamy takiego konkursu jaki mają młodzi brytyjczycy - Konkurs BBC dla młodzieży, ale za to możemy brać udział w ważnym Konkursie Eurowizji, na którym Staś Drzewiecki wygrał jako bodaj 12-latek. W ten sposób zaistniał.
Trzeba też trafić na dobrego pedagoga, który będzie pomagał no i dużo pracować, aby jak najwięcej wiedzieć, rozumieć słuchajac innych, lepszych; no i powtarzam - trzeba wiedzieć do czego się dąży.
Jeśli zas chcemy zaistnieć w świecie, a konkurencja jest dzisiaj niebotyczna, trzeba wygrać jeden z wielkich konkursów. Trzeba zaistnieć w swiadomości melomanów, menedżerów, nagrywać płyty. Płyty muszą mieć dobre recenzje, które nakrecają ich sprzedaż i kolejne sesje nagraniowe. Dziś młodzi kandydaci do wielkich karier mają handicap w postaci obecności w portalach społecznościowych, gdzie mogą informować o swoich osiągnięciach, odsyłać do nagrań, choćby nie zawsze profesjonalnych. Sam czesto dowiaduję się tego np. z facebooka. Inna sprawa, że może to być niebezpieczna droga. Znam taką pianistkę, której internetowa kariera, liczona milionami wejść, skonfrontowana z koncertową rzeczywistoscią, okazała się całkowicie bezwartościowa...

Bardzo dużo czasu zajmuje Panu słuchanie muzyki, i jeszcze faceebook...

Doba ma 24 godziny. Śpię krotko, mam więc na to wszystko wiele godzin. Jest czas na słuchanie, na zaangażowanie w Polskim Radiu, gdzie w Jedynce prowadzę nocne, 2-godzinne audycje ukazujące nagrania z Archiwum PR. Najstarsze nasze radiowe rejestracje pochodzą z początku lat 50-tych. Prezentuję nagrania pieśniarskie, chóralne, fortepianowe, symfoniczne i kameralne. Audycja ma wiele mowiący tytuł – „Tak to bywało” – przypominamy wielkich polskich artystów i ich utrwalone dokonania. Cieszę się, że prezentuję nagrania które nie były odtwarzane przez dziesięciolecia.

Podsumowując zapytam – kiedy warto słuchać radia?

Chocby i w środku nocy. W tych audycjach np., w każdą noc ze środy na czwartek, od czwartej do piątej, przypominam audycje wieloletniego dziennikarza radiowej Jedynki - Jana Webera, niektórzy słuchacze budzą się specjalnie, aby je posłuchać. Od blisko trzech lat prezentuję jego „reminiscencje muzyczne” czy „fantastyczne sklepiki muzyczne”. Pracując w Jedynce życzyłbym sobie więcej muzyki Chopina, Moniuszki, Karłowicza, ale w ciągu dnia. Dziś, jeszcze do niedawna cotygodniowy Koncert Chopinowski, o tradycji siegajacej 1928 r., (w tym roku Polskie Radio obchodzi swoje 90-te urodziny) emitowany jest już tylko raz w miesiącu, przed północą.

Dziękuję za rozmowę

Dni Muzyki Nad Odrą - koncert inauguracyjny
Dni Muzyki Nad Odrą – koncert inauguracyjny więcej>>>


5.03.15., godz.19.00
„SCENES FROM A MOVIE”Wykonawcy:Kwartet wiolonczelowy "QUATTROCELLI" (Niemcy)

LUKAS DREYER, MATTHIAS TRÜCK

TIM STRÖBLE, HARTWIG CHRISTProgram:

ARANŻACJE MUZYKI FILMOWEJ NA 4 WIOLONCZELE


Program koncertu koncentruje się na muzyce filmowej obejmując specjalnie zaaranżowane - "uszyte na miarę" przeboje kinematografii naszych czasów. Interakcja oraz doznania wizualne zabierają słuchaczy w swoistą podróż przez różne kultury, nastroje, kolory i świat muzycznego humoru pozwalając odkryć nowe muzyczne krajobrazy.


6.03.15., godz.19.00
KONCERT SYMFONICZNYWykonawcy:ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ZIELONOGÓRSKIEJKAI BUMANN – dyrygent (Niemcy)MOSKIEWSKIE TRIO FORTEPIANOWE (Rosja)ALEXANDER BONDURIANSKY – fortepian

VLADIMIR IVANOV – skrzypce

MICHAIŁ UTKIN – wiolonczelaProgram:

LUDWIG VAN BEETHOVEN

KONCERT POTRÓJNY C-dur op. 56

JOHANNES BRAHMS

IV SYMFONIA e-moll op. 98Wielka symfonika początku i końca XIX wieku. Rzadko wykonywany beethovenowski Koncert potrójny, bliski brzmieniem symfonii koncertującej oraz ostatnia z symfonii Brahmsa – pełna romantycznej ekspresji ujętej w absolutną formę symfonii klasycznej.


7.03.15., godz.17.00
KONCERTY KAMERALNE
Dom Kultury w Sulechowie – Wykonawcy: Bachus Classic Quintet
Dom Kultury w Rzepinie – Wykonawcy: Dubai Dixie Band
PSM w Żarach - Wykonawcy: Kwartet smyczkowy Aquila
Dni muzyki nad Odrą – koncert inauguracyjny

27 lutego 2015 r. piątek, godz. 19:00, sala MCM, bilety 35/30
Wykonawcy: 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej 
Chór Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu 
Czesław Grabowski – dyrygent 
Tomasz Strahl – wiolonczela 
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela 
Marta Kordykiewicz – wiolonczela 
Wasyl Kowal – przygotowanie chóru 
Program: 
J.S.Bach – I Suita G-dur na wiolonczelę solo BWV 1007
K.Penderecki – Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę oraz 
chóry operowe G. Verdiego, G. Bizeta, S. Moniuszki, P.MascagniegoKONCERT CHÓRALNY
26.02.2015r., godz. 19.00
Sala kameralna

Wykonawcy:
CHÓR LWOWSKIEGO NARODOWEGO AKADEMICKIEGO
TEATRU OPERY I BALETU (Ukraina)
VASYL KOVAL – dyrygent

Program:
G. Verdi - NABUCCO
- TRUBADUR
- RIGOLETTO
- AIDA
- BAL MASKOWY
- LA TRAVIATA
- LA TRAVIATA
**
C. Orff - CARMINA BURANA
Ch. W. Gluck - ORFEUSZ I EURYDYKA
W.A.Mozart - CZARODZIEJSKI FLET
G. Bizet - CARMEN
S. Moniuszko - STRASZNY DWÓR
J. Mejtus - SKRADZIONE SZCZĘŚCIE
S. Hułak-Artemowski - ZAPOROŻEC ZA DUNAJEM
M. Łysenko - TARAS BULBA

prowadzenie koncertu - Sławomir Kozłowski
RECITAL FORTEPIANOWY NA URODZINY FRYDERYKA CHOPINA

20 lutego 2015 r. piątek, godz. 19:00, sala MCM, bilety 25/20
Wykonawca:
Philippe Giusiano (Francja)
/zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie/
Program:
ALEKSANDR SKRIABIN
Etuda in cis-moll, op.2 nr 1
12 Etiud opus 8
FRYDERYK CHOPIN
4 Mazurki opus 6
Ballada nr 1 g - moll op.23
Ballada nr 2 F - dur op.38
Ballada nr 3 As - dur op.47
Ballada nr 4 f - moll op.52

prowadzenie koncertu - Adam Rozlach

Walentynki 2015
Koncert walentynkowy


W piątek, 13 lutego o godz.19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej

odbędzie się koncert walentynkowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod gościnną batutą Siergieja Burko ( dyrektora artystycznego Orkiestry Kameralnej Wirtuozi Lwowa i profesora Konserwatorium lwowskiego)

oraz solistów Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu we Lwowie

- Anastasiji Kornutiak (sopran) i Mykoły Kornutiak (baryton).

W programie koncertu usłyszymy m.in. słynne uwertury, arie i duety operetkowe oraz pieśni ukraińskie.
„Wirtuozowsko i romantycznie” – koncert symfoniczny
„Wirtuozowsko i romantycznie” – koncert symfoniczny więcej>>>


Dania 2015
Migawki z Danii "strzelone" telefonem więcej>>>


Koncerty w Danii
31 stycznia 2015r.


Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygent
Chór Akademii Sztuki ze Szczecina

Program:
W.A. Mozart - Msza koronacyjna
Solowe utwory instrumentalne
w wykonaniu solistów orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej
G.Verdi - Marsz Triumfalny z Opery „ Aida”

Koncert noworoczny w Verden


Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław grabowski - dyrygent
Marta Kordykiewicz - wiolonczela

Program:
K. Kurpiński - Uwertura do opery "Calmora"
R. Schumann - Koncert wiolonczelowy a - moll op. 129
F. Mendelssohn - Bartholdy - III Symfonia a - moll "Szkocka" op.56
Koncert noworocznyKarnawał czas zacząć!!!


Koncert karnawałowy w Sulechowie
9 stycznia 2015 r., godz.18.00, PWSZ

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygent
Ewelina Szybilska - śpiewKoncert karnawałowy w Nowej Soli
10 stycznia 2015 r.,godz. 18.00, Hala sportowa

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygent
Ewelina Szybilska - śpiewKoncert karnawałowy w Łagowie
11 stycznia 2015r., godz.13.00, Zamek Joanitów

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygentKoncert noworoczny
16,17,18 stycznia 2015 r., godz. 19:00, sala MCM

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygent
Jacek Wójcicki – śpiew
Irina Morozowa - cymbały
Elżbieta Jodłowska – słowo


Koncert sylwestrowy
Koncert sylwestrowy
31 grudnia 2014 r. środa, godz. 18:00, sala MCM, bilety 90zł

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygent
Anna Lasota - sopran
Jakub Kotowski - skrzypce
Program m.in.: J.Strauss, Ch.Gounod, S.Moniuszko, A.L. Webber

Koncert świąteczny

Koncert świąteczny więcej>>>


"Romantycznie i współcześnie" - koncert symfoniczny

"Romantycznie i współcześnie" - koncert symfoniczny więcej>>>


"Najpiękniejsze pozycje muzyki klasycznej" w Radiu Index

Dyrektor Czesław Grabowski prezentuje najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej
codziennie o godzinie 14.45 w Akademickim Radiu Index.

Finał XXIII Festiwalu Smyczkowego -

Finał XXIII Festiwalu Smyczkowego - "Mistrzowie polskiej wiolinistyki" więcej>>>


Koncert kameralny

Koncert kameralny więcej>>>


XXIII Festiwal Smyczkowy -

XXIII Festiwal Smyczkowy - "Mistrzowie polskiej wiolinistyki" więcej>>>


XXIII Festiwal Smyczkowy - "Mistrzowie polskiej wiolinistyki"
XXIII Festiwal Smyczkowy im. T. Wrońskiego
„Mistrzowie polskiej wiolinistyki”


Roman Lasocki – kierownictwo artystyczne

Witamy Państwa ogromnie serdecznie na kolejnej edycji jednego z najważniejszych Festiwali muzycznych w Polsce, prezentującego mistrzów dyscypliny muzycznego odtwórstwa, które w kraju naszym odnosi wyjątkowe sukcesy, a także ich muzycznych spadkobierców. Radujemy się, iż to Państwo, elita światłych melomanów, współdecydować będziecie o ich przyszłej karierze artystycznej.

Festiwal nasz za patrona przybrał sobie jednego z najwybitniejszych polskich artystów muzyków drugiej połowy XX wieku, profesora Tadeusza Wrońskiego. Ten wielki artysta, wybitny skrzypek o światowej renomie, którego nagrania po dziś dzień wzruszają budząc podziw dla nadzwyczajnego kunsztu wirtuozowskiego ich autora, jednego z najwybitniejszych pedagogów wiolinistyki cieszącego się światowym rozgłosem. Autora bezcennych opracowań wykonawczych wydanych staraniem licznych oficyn muzycznych, dzieł dla każdego skrzypka fundamentalnych sonat i partit J. S. Bacha, kaprysów N. Paganiniego czy cykli i sonat Beethovena i Brahmsa.
Ogromne uznanie dla swych muzycznych dokonań budził profesor zarówno w Polsce, rektorując i prowadząc klasę mistrzowską warszawskiej uczelni muzycznej ale także przez wiele lat wykładając na renomowanych uczelniach amerykańskich, a także prowadząc kursy mistrzowskie w największych ośrodkach muzycznych świata. Renesansowy ów artysta pozostawił nam także w spadku szereg bezcennych książek, publikacji z zakresu gry skrzypcowej i jej nauczania ale też wysoko cenionych przez świat nauki książek z zakresu estetyki czy filozofii sztuki.

By uczcić w sposób szczególny pamięć Mistrza, patrona festiwalu, zaprosiliśmy do udziału w nim dwoje wybitnych spośród setek jego wychowanków. Koncert inauguracyjny rozpocznie Koncertem Czajkowskiego prof. Sławomir Tomasik, zaś punktem kulminacyjnym koncertu finałowego będzie wykonanie koncertu skrzypcowego g-moll M. Brucha przez znakomitego profesora Krzysztofa Jakowicza.

Także niżej podpisany uznając prof. Tadeusza Wrońskiego za swego Mistrza, Mentora i Przyjaciela pragnąc ustawicznie zabiegać o trwałą pamięć o tym wielkim Polaku, pozwala sobie tradycyjnie życząc Państwu wspaniałych artystycznych wzruszeń strawestować sławny fragment z księdza Twardowskiego: "Uczmy się kochać i pamiętać o dokonaniach wielkich artystów, tak szybko odchodzą…"Zapraszam serdecznie
Prof. Roman Lasocki
XXIII Festiwal Smyczkowy im. T. Wrońskiego
"Mistrzowie polskiej wiolinistyki" 17.10 - 24.10.2014XXIII Festiwal Smyczkowy - "Mistrzowie polskiej wiolinistyki"
17 października 2014 r. godz. 19:00, sala MCM, bilety 30/25zł

Roman Lasocki – kierownictwo artystyczne
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Rafał Janiak - dyrygent
Sławomir Tomasik - skrzypce
Maja Syrnicka - skrzypce
Joanna Gutowska - wiolonczela

Program:
E. Chausson - Poemat na skrzypce i orkiestrę
R. Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll
P. Czajkowski - Koncert skrzypcowy D-dur"Lubuskie młode talenty" - koncert symfoniczny dla młodzieży
21 października 2014 r. wtorek, godz. 11:00, sala MCM

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski – dyrygent
Sławomir Kozłowski – prowadzenie
soliściKoncert kameralny
22 października 2014 r. środa, godz. 19:00, sala kameralna, bilety 25/20zł

Wykonawcy:
Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
Bartosz Bryła – skrzypce,
Marcin Sikorski - fortepian

W programie m.in.
A. Borodin - Kwartet smyczkowy A-dur
L. van Beethoven - Sonata nr 10 G-durZakończenie Festiwalu Smyczkowego
24 października 2014 r. piątek, godz. 19:00, sala MCM, bilety 35/30zł


Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygent
Krzysztof Jakowicz - skrzypce
Joanna Kreft - skrzypce
Kornelia Grądzka - skrzypce

Program:
K. Szymanowski - I koncert skrzypcowy
M. Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur
M. Bruch - I koncert skrzypcowy g-moll
Koncert w Cottbus

Koncert w Cottbus więcej>>>


Międzynarodowe dzieła w międzynarodowej obsadzie - zapraszamy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki
Międzynarodowe dzieła w międzynarodowej obsadzie - zapraszamy z okazji
Międzynarodowego Dnia Muzyki
3 października 2014 r. piątek, godz. 19:00, sala MCM, bilety 30/25zł

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski - dyrygent
Janina Ruh - wiolonczela (Niemcy)
Peter Wingrich - organy (Niemcy)


Program:
A. Borodin - W stepach Azji Środkowej
A. Dworzak - Koncert wiolonczelowy h-moll
C. Saint-Saens - III Symfonia "Organowa"
Trzy wielkie dzieła doby romantyzmu. Pełne wewnętrznych harmonii oraz przestrzeni krajobrazów. Poemat symfoniczny Borodina przedstawia jak "pośród monotonnego stepu Azji Środkowej rozbrzmiewają spokojne tony rosyjskiej pieśni". Dworzak nawiązuje do swojej IX Symfonii "Z Nowego Świata" wykorzystując tematy do budowy wirtuozowskiego koncertu na wiolonczelę. III Symfonia "Organowa" Saint-Saensa łączy przestrzenne brzmienie organów z bogatą instrumentacją orkiestry symfonicznej.
Inauguracja sezonu artystycznego 2014/15

Inauguracja sezonu artystycznego 2014/15więcej>>>


Inauguracja sezonu
Inauguracja sezonu 2014/2015 19 września 2014 r. piątek, godz.19:00, sala MCM, bilety 35/30zł

Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski – dyrygent
Ladislav Franzowitz – fortepian (Słowacja)
Program: 
S. Moniuszko - Uwertura do op. Halka 
E. Grieg - Koncert fortepianowy a-moll
S. Rachmaninow - III Symfonia a-moll  

Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki wita nas u progu nowego sezonu. To utwór, który znamy bardzo dobrze; utwór dzięki któremu czujemy, że jestesmy "u siebie w domu". 

Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega (1843-1907) należy do jednych z najbardziej popularnych wirtuozowskich dzieł na fortepian i orkiestrę. Już po pierwszych dźwiękach wstępu fortepianu rozpoznajemy znany motyw muzyczny. Fortepianowa partia pełna blasku dominuje nad orkiestrą stawiając solistę w wiodącej roli muzycznej narracji. Całość upływa w heroiczno-lirycznym klimacie, w miłym poczuciu harmonijnego stylu i dobrego smaku. Edward Grieg będący spadkobiercą niemieckiego romantyzmu Mendelssohna i Schumanna tworzy w swoim dziele charakterystyczny indywidualny rysunek. Nie bez powodu nazwano później kompozytora "Chopinem północy". Liryzm pianistyki Griega koresponduje w jego twórczości z brzmieniem romantyzmu Chopina. 

III Symfonia a-moll op. 44 Sergiusza Rachmaninowa (1873-1943) to ostatnia z trzech symfonii wielkiego rosyjskiego romantyka - dzieło będące kwintesencją dojrzałego stylu powstałe po kilkunastu latach pobytu kompozytora na obczyźnie. Prawykonanie zabrzmieło w 1936 roku w Filadelfii pod dyrekcją Leopolda Stokowskiego. Symfonia szybko uzyskała przydomek "Rosyjska" przez wyraźne nawiązanie do starocerkiewnej melodyki oraz ze względu na narodowy koloryt dzieła. 

Solistą koncertu będzie Ladislav Fanzowitz - pianista urodzony w 1980 roku. W 2000 roku ukończył z najwyższym odznaczeniem studia w Konserwatorium w Bratysławie w klasie Petera Čerman’a. Od 1999 do 2000 roku studiował równolegle w Akademii Muzyki i Dramatu w Pradze pod kierunkiem Mariána Lapšanský’ego. Od 2000 do 2O02 na „Universität für Musik und darstellende Kunst” we Wiedniu pod kierunkiem Wolfganga Watzingera i ponownie od 2000 do 2005 roku w Akademii Muzyki i Dramatu w Bratysławie u Mariána Lapšanský’ego.Jako solista występował z Orkiestrą Filharmonii Słowackiej, Orkiestrą Symfoniczną Radia Czeskiego, Prague Chamber Philharmonic Orchestra, Filharmonią im. Bohuslava Martinů w Żlinie, Orkiestrą Filharmonii Hradec Králové, Solistes Européens Luksemburg, Pressburger Philharmoniker, Słowacką Orkiestrą Kameralną. Jako uzupełnienie swojej solistycznej działalności z zapałem uprawia także kameralistykę. Grał na najbardziej prestiżowych festiwalach na Słowacji, w większości krajów europejskich i USA.
Koncert winobraniowy - "Światło i dźwięk"

Koncert winobraniowy - "Światło i dźwięk"więcej>>>


Powiększenie RTV Lubuska
Certyfikat dla dyrektora Czesława Grabowskiego
Czesław Grabowski otrzymał Certyfikat w uznaniu zasług dla integracji europejskiej w Brandenburgii.

"Planety"

Rada Miasta Zielona Góra przyznaje Nagrodę Miasta Zielona Góra Panu prof. Romanowi Lasockiemu.Prof. Roman Lasocki - wybitny pedagog, organizator życia muzycznego - jest związany z Zieloną
Górą od ponad 30-lat. Angażuje się w organizowanie koncertów, interesuje się życiem muzycznym
Zielonej Góry. Mimo, że nie mieszka w naszym mieście, jest animatorem życia muzycznego miasta.
Jest twórcą i kierownikiem artystycznym odbywającego się od 22 lat festiwalu muzycznego Mistrzowie
„polskiej wiolinistyki” im. Tadeusza Wrońskiego, współpracuje na co dzień z Filharmonią
Zielonogórską, z zielonogórskim środowiskiem muzycznym, służąc mu swoimi pomysłami, radą
i pomocą. Jest wybitną postacią polskiego życia muzycznego.

"Planety"więcej>>>


Konkurs rysunkowy

Prace wyróżnione


- Daria Szmidt

- Nicola Soroczyńska

- Anna Mach

- Luiza Niemczynowska

- Paulina Bahraj

- Agata Jura

- Hubert Kępkowski

- Oliwia Pawłowska

- Zuzanna Białowąs
X Lubuskie Spotkania Gitarowe

X Lubuskie Spotkania Gitarowewięcej>>>


"Oda do radości" - nadzwyczajny koncert symfoniczny

"Oda do radości" - nadzwyczajny koncert symfonicznywięcej>>>


Odsłonięcie Bachusika
10 ROCZNICA MCM

24 kwietnia, w dziesiątą rocznicę powstania

Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód - Zachód,

w Filharmoni Zielonogórskiej pojawi się Bachusik Meloman.

Serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie o 10.30.

Dnia 24.04.2014 mija 10 lat od otwarcia sali koncertowej

Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód - Zachód.

Z tej okazji powstała inicjatywa środowiska muzycznego,

aby ufundować "Bachusika - Melomana",

który będzie nas witał przy wejściu do Filharmonii Zielonogórskiej.

Jeżeli popierasz tą akcję wpłać

dowolną kwotę na konto.Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda

Pl. Powst. Wlkp. 10, 65 - 075 Zielona Góra

Bank Zachodni WBK S. A.

Nr rachunku 76 1090 1535 0000 0000 5305 9116

"Bachusik Meloman"
Konkurs rysunkowy
Z okazji 10-lecia Sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód – Zachód
i nowego zielonogórskiego Bachusika Melomana
Filharmonia Zielonogórska ogłasza konkurs rysunkowy
dla wszystkich przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych
o tematyce związanej z muzyką i filharmonią.
Prace należy dostarczyć do Filharmonii Zielonogórskiej w terminie do 15 maja.
Pięciu autorów wyróżnionych prac otrzyma podwójne zaproszenie na koncert symfoniczny
"Uczeń czarnoksiężnika", który odbędzie się 30 maja o godzinie 19.00
z okazji międzynarodowego Dnia Dziecka.
Podczas koncertu odbędzie się wystawa wszystkich prac zgłoszonych do konkursu.
„Z Nowego Świata” – koncert symfoniczny

"Z Nowego Świata" - koncert symfoniczny więcej>>>


Pięć poematów – pięciu dyrygentów

Pięć poematów - pięciu dyrygentów więcej>>>


"Aleksander Newski" - Inauguracja Dni Muzyki Nad Odrą

"Aleksander Newski" - Inauguracja Dni Muzyki Nad Odrą więcej>>>


Na urodziny Fryderyka Chopina - koncert symfoniczny

Na urodziny Fryderyka Chopina - koncert symfoniczny więcej>>>


Dni muzyki nad Odrą 21.02 - 21.03 2014
W imieniu własnym, w imieniu współorganizatorów niemieckich oraz wszystkich wykonawców witam Państwa na kolejnym Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki nad Odrą, na który składa się 30 koncertów kameralnych i symfonicznych po obu stronach Odry.
Nasz Festiwal organizowany od wielu lat jest jedną z największych imprez muzycznych w środkowej Europie, jest również przykładem wzorowej współpracy przygranicznej. To dzięki niemu zbliżamy się do naszych sąsiadów, poznajemy się coraz bardziej, a dzięki uczestnikom tej imprezy corocznie możemy poznawać kulturę muzyczną innych regionów Europy.
W tym roku w naszej, polskiej części Festiwalu udział wezmą artyści z Polski, Rosji, Białorusi, Niemiec, Francji i Słowacji. Tegoroczny Festiwal odbywa się w 300. rocznicę urodzin Carla Philipa Emanuela Bacha, syna wielkiego Jana Sebastiana, co nie pozostało bez wpływu na repertuar koncertów.
W programie Festiwalu znajdą się koncerty tak symfoniczne, jak i kameralne. Cieszę się niezmiernie, że koncerty kameralne, których rozwój w ostatnich latach jest widoczny, odbędą się w takich miejscowościach województwa lubuskiego jak Nowa Sól, Rzepin, Żary.
Festiwal, którego mottem jest dialog kultur rozpoczyna się w Zielonej Górze koncertem w przededniu urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu niemieckiej pianistki i słowackiego dyrygenta. Niezwykle ważnym koncertem, na który serdecznie zapraszam będzie koncert 1. marca, gdzie razem ze znakomitym Białoruskim Chórem Akademickim i pianistą z Moskwy wykonamy klasyczną muzykę rosyjską Czajkowskiego i Prokofiewa. Jak zawsze podczas naszego Festiwalu organizujemy międzynarodowy koncert dla młodzieży szkolnej, którego wykonawcami będą młodzi artyści z Polski i Niemiec. Nowym elementem Dni Muzyki będzie Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów z Polski, Rosji i Niemiec. Pięciu wybitnych adeptów sztuki dyrygowania będzie pracowało pod moim kierownictwem z Orkiestrą naszej Filharmonii, wieńcząc swoją pracę koncertem, jakiego jeszcze nie było – Pięć poematów-pięciu dyrygentów.
Z pewnością wielu wrażeń dostarczy Państwu recital fortepianowy znakomitej pianistki Zlaty Chochievej z niezwykle pięknym i urozmaiconym repertuarem.
Nasz Festiwal kończymy kwartetem waltorniowym, który stanowi wspomnienie wspaniałego koncertu na 16 waltorni z ubiegłego roku i kontynuację prezentacji młodych talentów, wśród których z satysfakcją towarzyszymy Maciejowi Baranowskiemu.
Podsumowując, myślę, że w tych dniach każdy znajdzie coś dla siebie i dozna głębokich wrażeń muzycznych, a Festiwal będzie dalej piękną wizytówką województwa lubuskiego i kultury poskiej.
Czesław Grabowski
Dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej
Koncert walentynkowy

Koncert walentynkowy więcej>>>


Danse macabre - relacja z koncertu

"Danse macabre" - muzyka francuska więcej>>>


"Danse macabre" - koncert muzyki francuskiej
"Danse macabre"

24 stycznia 2014 r. piątek, godz. 19.00, Sala MCM, bilety 28/23złPaweł Przytocki - dyrygent

Rafał Łuszczewski - fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii ZielonogórskiejProgram:

C. Saint-Saëns – Danse macabre

C. Saint-Saëns – II koncert fortepianowy g-moll

G. Bizet – I Symfonia C-dur
Szanowni Państwo!Mimo nieco makabrycznego tytułu koncert muzyki francuskiej jest koncertem radosnym, beztroskim korespondującym z czasem karnawału.

Solistą tego koncertu będzie znakomity polski pianista Rafał Łuszczewski, który zagości na naszej scenie po raz pierwszy.


więcej...

Czesław Niemen - muzyka i życie

"Koncerty noworoczne" więcej>>>


Koncerty noworoczne

"Koncerty noworoczne" więcej>>>


"Nabucco" Koncert operowo-symfoniczny

"Nabucco" Koncert operowo-symfoniczny więcej>>>


Koncert andrzejkowy

"Koncert Andrzejkowy" więcej>>>


"Rapsodia litewska" – koncert symfoniczny

"Rapsodia litewska" - koncert symfoniczny więcej>>>


Skarby muzyki polskiej XX wieku
Skarby muzyki polskiej XX wieku
8 listopada 2013 r. piątek, godz. 19.00, Sala MCM, bilety 30/25zł

Czesław Grabowski – dyrygent
Beata Bilińska – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej

Program:
W. Lutosławski – Mała suita
K. Penderecki – Koncert fortepianowy
W. Kilar – muzyka filmowa


Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra


"Pstrąg" - koncert kameralny

"Pstrąg" - koncert kameralny więcej>>>


Zakończenie Festiwalu Smyczkowego

"Zakończenie Festiwalu Smyczkowego" więcej>>>


"Cztery pory roku"

"Cztery pory roku" więcej>>>


O Festiwalu Sławomir Kozłowski w Kalejdoskopie
XXII Festiwal Smyczkowy im. T. Wrońskiego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”
XXII Festiwal Smyczkowy im. T. Wrońskiego 
„Mistrzowie polskiej wiolinistyki”


Roman Lasocki – kierownictwo artystyczne

Z najwyższą radością zapraszam Państwa na XXII Festiwal Smyczkowy im. T. Wrońskiego 
„Mistrzowie polskiej wiolinistyki”.
Choć w założeniu skromna, nie mająca na celu imponować mnogością telewizyjnych kamer czy siłą jupiterów, Impreza ta powszechnie uznawana jest w środowisku polskich artystów muzyków za jedną z najważniejszych.
Zrządzeniem losu w kraju, o którym patron festiwalu wielki muzyk polski profesor T. Wroński mawiał, iż przykryty bywa cieniem skrzydła fortepianu Chopina,
w dekadach ostatnich nadzwyczajnie rozwinęły się wszystkie działy wiolinistyki.
Dzięki nadzwyczajnej kompetencji Dyrekcji i całej Filharmonii Zielonogórskiej, unikatowy Festiwal nasz od przeszło dwóch dziesięcioleci przypomina światłym melomanom Ziemi Lubuskiej sylwetki najwybitniejszych polskich mistrzów wiolinistyki, prezentując zarazem ich najświetniejszych spadkobierców, znakomitych młodych smyczkowców, którzy w latach ostatnich zdobyli nagrody na renomowanych konkursach krajowych i międzynarodowych, uchylając tym samym rąbka tajemnicy dotyczącej przyszłości tej ważnej dziedziny kultury wysokiej.
Radujemy się, iż promowani na pierwszych edycjach naszego Festiwalu wioliniści to dzisiaj prominentni mistrzowie smyczka, którzy na kolejnych imprezach sami przedstawiają swych najświetniejszych wychowanków.
Nadzwyczajna aura oraz uczuć rozwibrowanie towarzyszące festiwalowi od lat zapewniają najwyższy poziom smyczkowego wykonawstwa, a niektóre kreacje mistrzów takich jak choćby bohaterowie bieżącej edycji, profesorowie Edward Zienkowski z Wiednia czy Mieczysław Szlezer z Krakowa gwarantują przedstawienie kreacji prawdziwie wybitnych.Zapraszam serdecznie


Prof. Roman LasockiProgram Festiwalu

Lubuskie talenty - koncerty symfoniczne dla młodzieży
8 października 2013 r. wtorek godz. 9.30, 11.30, Sala MCM

Czesław Grabowski – dyrygent 
Sławomir Kozłowski – prowadzenie
Katarzyna Hejnowicz, Jakub Przybycień – skrzypce 
Szymon Walenciak - wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej"Cztery pory roku"
11 października 2013 r. piątek godz. 19.00, Sala MCM, bilety 30/25zł


Czesław Grabowski – dyrygent
Edward Zienkowski – skrzypce
Anna Gutowska – skrzypce 
Chanelle Bednarczyk – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej

Program:
J. S. Bach – Koncert skrzypcowy E-dur
W. A. Mozart – Koncert skrzypcowy D-dur KV218
A. Vivaldi – Cztery pory roku"Pstrąg" – koncert kameralny
16 października 2013 r. środa, godz. 19.00, Sala kameralna, bilety 25/20zł

Bachus Classic Quintet
Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
Misza Kozłowski – fortepian

Program: 
F. Schubert – Pstrąg
oraz utwory R. Straussa, A. SchnittkeZakończenie Festiwalu Smyczkowego
18 października 2013 r. piątek, godz. 19.00, Sala MCM, bilety 28/23

Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent
Mieczysław Szlezer – altówka
Małgorzata Staszewska – skrzypce
Sara Malinowska – skrzypce 
Marek Polański – skrzypce
Marta Kordykiewicz – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej

Program:
H. Wieniawski – Wariacje nt. Fausta Gounoda
P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur cz.I
M. Bruch – Kol Nidrei
W. A. Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur
"Wielka symfonika"

"Wielka symfonika" więcej>>>


Wielcy kompozytorzy, wybitne dzieła, genialny pianista…
Wielka symfonika

4.10.2013 godzina 19.00

Mateusz Borowiak


Urodzony w 1988 r. w Wielkiej Brytanii Mateusz Borowiak jest absolwentem Uniwersytetu Cambridge, który ukończył z wyróżnieniem w 2009 r. Naukę gry na fortepianie i kompozycji pobierał w Guildhall School of Music and Drama - Junior School w Londynie. Obecnie jest studentem 5-tego roku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.
Występował jako solista i kameralista na estradach Wlk. Brytanii między innymi w Barbican Hall, Birmingham Hall, Cadogan Hall, Purcell Room, St. James's Piccadilly, St. Martin-in-the-Fields, Snape Maltings i West Road Concert Hall Cambridge, na festiwalach w King's Lynn, Lower Machen, Northern Aldborough, Stratford on Avon i Cambridge, oraz w Austrii, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Polsce, we Włoszech, na Łotwie i Ukrainie, a także z Royal Philharmonic, London Mozart Players, Cambridge University Musical Society Symphony Orchestra, European Union Chamber Orchestra, Ślaską Orkiestrą Kameralną, Cambridge University Chamber Orchestra, Sinfonietta Cracovia, London Octave, i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej.
Jest laureatem konkursów Royal Over-Seas League w Londynie w 2006 r. (I nagroda), Christopher Duke Piano Recital Competition w Londynie w 2006 r. (I nagroda), Międzynarodowego  Konkursu  Pianistycznego  "Rina Sala Gallo" w  Monzy, Włochy w 2010 r.
(I nagroda oraz nagroda publiczności), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Marii Canals w Barcelonie, Hiszpania w 2011 r. (złoty medal i I nagroda, nagroda dla najmłodszego finalisty oraz nagroda za najlepszego wykonawcy muzyki Isaaca Albeniza). Został wyróżniony szeregiem nagród, między innymi the Wax Chandlers Prize (2002), the Eiluned Davies Prize (2003), the Lutine Prize (2005), Musicians Benevolent Fund Award (2006), the Environ Prize (2006), the Girton College Music Scholarship (2006 i 2008), the Alkan Prize (2007), the London Girton Association Award (2007), the Rima Alamuddin Prize (2008), Sophia Turle Scholarship (2008), Jane Catherine Gamble Award (2008), Donald Wort Award (2008 i 2009), Beatrice Mills Award (2009), Thérèse Montefiore Prize (2009), Nigel W Brown Music Prize (2009), Sir Arthur Bliss Prize (2010), Harriet Cohen Memorial Award (2010) i stypendium Yamaha Music Foundation of Europe (2011).

Inauguracja sezonu artystycznego 2013/2014

Inauguracja sezonu artystycznego 2013/2014 więcej>>>


RTV Lubuska - wywiad z dyr. Czesławem Grabowskim

RTV Lubuska - wywiad z dyr. Czesławem Grabowskim więcej>>>


"Preludia" - letni koncert symfoniczny

"Preludia" - letni koncert symfoniczny więcej>>>


Inauguracja sezonu artystycznego 2013/2014
Koncert wielkich kompozytorów i wybitnych dzieł. W 100 rocznicę urodzin R. Wagnera Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej wykona uwerturę do opery Śpiewacy norymberscy – jedno ze szczytowych osiągnięć Wagnera.
W 100 - lecie urodzin W. Lutosławskiego, w ramach obchodu jego roku usłyszymy Koncert na orkiestrę – dzieło świadczące o wielkości kunsztu twórczego kompozytora.
Podczas inauguracji 58. go sezonu artystycznego Filharmonii Zielonogórskiej zagra dla Państwa światowej sławy rosyjska pianistka J. Awdiejewa – laureatka I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.Po sensacyjnym zdobyciu pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 r. Yulianna Avdeeva zadebiutowała występując z Nowojorskimi Filharmonikami (pod batutą Alana Gilberta) w Warszawie i Nowym Jorku, a także z Orkiestrą Symfoniczną NHK (pod kierownictwem Charlesa Dutoit) w Tokio. Do jej znaczących dokonań w ostatnich latach zalicza się także współpraca z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej (pod dyrekcją Herberta Blomstedta) i Orkiestrą Symfoniczną Fińskiego Radia (pod dyrekcją Santtu-Matiasa Rouvali), jak również powtórny występ z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej. Podczas ostatniego sezonu artystycznego wystąpiła z recitalami w Japonii, na Tajwanie i we Włoszech, zagrała także w Palau de la Música Catalana w Barcelonie, w Essen Philharmonie, w Tonhalle w Zurichu, na festiwalu La Roque d’Anthéron oraz podczas Schwetzinger Festspiele.

Jesienią 2012 r. Avdeeva odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Antoniego Wita. Inne jej występy orkiestrowe w sezonie 2012/2013 to przede wszystkim debiuty z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia (pod batutą Gaetano D’Espinosa) oraz Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin (pod dyrekcją Marka Janowskiego), jak również występy z Sinfonieorchester Wuppertal oraz z Orkiestrami Filharmonii w Krakowie i Cape Town. W repertuarze kolejnych sezonów znajdzie się między innymi pierwszy występ Avdeevej z towarzyszeniem London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego w styczniu 2014 r.
Nadchodzące recitale artystki obejmą powtórny występ w ramach International Piano Series w londyńskim Southbank Centre w lutym 2013, a także koncerty w Sociedad Filharmónica de Bilbao, na Klangräume Festival w Stuttgarcie, w Salie Molière w Lionie oraz powrót na Rheingau Musik Festival latem 2013 r.
Repertuar Avdeevej obejmuje szeroki zakres utworów od Bacha po muzykę XX wieku. Jest znana ze swoich wykonań na instrumentach historycznych: w sierpniu 2011 r. i 2012 r. wykonała koncerty fortepianowe Chopina na fortepianie Erarda podczas festiwalu “Chopin i jego Europa” z towarzyszeniem Orkiestry Wieku Oświecenia (pod batutą Jacka Kaspszyka) oraz Orkiestry Osiemnastego Wieku (pod kierunkiem Fransa Brüggena). Z orkiestrą tą, także pod dyrekcją Brüggena, wystąpi ponownie podczas wspólnego tournee po Japonii wiosną 2013 r.
Poza recitalami solowymi i występami z orkiestrą, Avdeeva jest także entuzjastką muzyki kameralnej, koncertując między innymi z Philharmonia Quartet (zespołem utworzonym z członków Berliner Philharmoniker) oraz ze skrzypaczką Julia Fischer. W ostatnim sezonie pojawiła się dwukrotnie z towarzyszeniem Fischer na Menuhin Festival Gstaad dając wspólny recital, oraz wykonała koncert Mendelssohna z Ye-Eun Choi i Maximiliaanem Hornungiem, z towarzyszeniem Staatsorchester Stuttgart pod batutą Manfreda Honecka. Artystka zagra ten utwór ponownie podczas ponownego występu z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej w grudniu 2013 r., także tym razem pod dyrekcją Honecka.
Avdeeva rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej w Szkole Muzycznej im. Gniesinych, a następnie podjęła studia na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu (w klasie Konstantina Scherbakova) oraz w renomowanej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como (pod dyrekcją artystyczną Williama Granta Naboré), gdzie nadal pracuje z Dmitri Bashkirovem i Fou Ts’ongiem. Avdeeva jest laureatką kilku innych międzynarodowych konkursów, jak na przykład Bremen Piano Contest w 2003 r., Concours de Genève w 2006 r. oraz Konkurs im. Arthura Rubinstein w Polsce.
Menu

Sponsor:

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda       Strona główna | Kalendarium | Kontakt |