Paweł KOWALSKI – fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ZIELONOGÓRSKIEJ
Czesław GRABOWSKI – dyrygent
PROGRAM
Gioacchino ROSSINI
Uwertura do opery Wilhelm Tell
Wolfgang Amadeus MOZART
Koncert fortepianowy A-dur nr 23, KV 488
Wojciech KILAR
Suita symfoniczna z filmu Pan Tadeusz
Bilety: 60/40
Koncert abonamentowy
Patronat Honorowy nad koncertami w ramach festiwalu Klasyka bez granic objął Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński
„Brzmienie historii – od legend do epopei” to tytuł kolejnego koncertu odbywającego się w ramach Festiwalu KLASYKA BEZ GRANIC. W programie wydarzenia znajdą się kompozycje, których źródłem inspiracji była tak legenda, jak i wielka literatura.
Koncert rozpocznie uwertura do opery Wilhelm Tell Gioacchino Rossiniego. To ostatnie dzieło tego gatunku włoskiego Mistrza, który w 1829 roku wystawia je w Paryżu. Tym samym żegna się z pisaniem oper i oddając się przez kolejne 30 lat życia innym pasją, m.in. …gotowaniu. Treść opery inspirowana jest historią legendarnej postaci szwajcarskiego bohatera, którego życiorys spopularyzował na początku XIX wieku dramat autorstwa Friedricha Schillera, na którym oparte jest libretto. To tytuł zupełnie inny od poprzednich dzieł kompozytora, uznanego twórcy oper w style bel canto, choć nie sposób odmówić mu brawurowych arii, znakomitych duetów i chórów. Monumentalna w swoich rozmiarach kompozycja (trwająca prawie 5 h!) nieczęsto jest dziś prezentowana. Zupełnie inaczej ma się rzecz z Uwerturą, która na stałe wpisała się w repertuar koncertowy i chętnie jest prezentowana w programach koncertów symfonicznych.
Koncert dopełni suita symfoniczna z filmu Pan Tadeusz – fabularnej produkcji opartej na epopei Adama Mickiewicza, jednego z najbardziej znaczących dzieł w polskiej literaturze. Autorem muzyki jest Wojciech Kilar zaliczany do ścisłej czołówki najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. 10-częściową suitę wieńczy Polonez, któremu swą popularnością dorównuje jedynie słynny Polonez „Pożganie Ojczyzny”.
Paweł KOWALSKI
Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz.
Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który wykonał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.
Studiował w Kolonii, Warszawie i w Vancouver dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego; występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach, w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio Mozart w Saragossie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago.
Pianista brał udział w festiwalach BBC Polish Season w Londynie, Europalia w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Izmir Festival, Moravsky podzim, Concentus Moraviae, w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Paryżu, Genewie, Dusznikach Zdroju, Antoninie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, w Warszawskiej Jesieni, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Kwartet Śląsku i Jego goście i innych.
Paweł Kowalski koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z NOSPR, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo i Zagrzebiu oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika; był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz komentował dla TVP Kultura Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015 i 2021.
Czesław GRABOWSKI
Urodzony w 1946 r. w Sosnowcu, gdzie rozpoczął swoją edukację i działalność muzyczną. W roku 1973 ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w PWSM w Katowicach w klasie kompozycji B. Woytowicza. Wielkie znaczenie w jego dalszej muzycznej działalności miała praca w Operze Śląskiej, w PWSM w Katowicach, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Śląsk” – jako kierownik artystyczny, czy też w Filharmonii Zabrzańskiej – na stanowisku dyrygenta.
Po ukończeniu studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie J. Hawela, w roku 1986 rozpoczął pracę w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego, którą to funkcję pełnił do sierpnia 2021 r. Był organizatorem i dyrektorem wielu dorocznych imprez muzycznych: Międzynarodowych Spotkań Muzycznych „Wschód-Zachód”, Dni Muzyki nad Odrą, Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Należał do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej – Międzynarodowego Centrum Muzycznego „Wschód-Zachód”.
Od roku 2004 związany był jako pedagog z Akademią Sztuki w Szczecinie, w której w 2011 r. uzyskał tytułu profesora sztuk muzycznych. W latach 2009-2012 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białoruś dokonując z nią wielu nagrań – w tym kompozytorów polskich. Jako kompozytor jest autorem wielu utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych tak w kraju jak i za granicą. W swoim bogatym repertuarze dyrygenckim posiada utwory oratoryjne, symfoniczne, operowe od baroku do współczesności jak również utwory popularne i rozrywkowe. Dokonał wielu nagrań płytowych.
Jako dyrygent współpracował z najwybitniejszymi solistami polskimi i zagranicznymi. Koncertował m.in. w Albanii, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i we Włoszech. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla woj. katowickiego, zielonogórskiego i lubuskiego, Zasłużony dla Muzyki Polskiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym i Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Medalem Prezydenta Miasta Zielonej Góry. Honorowy Obywatel Łagowa, Honorowy Obywatel Miasta Zielona Góra.